ponedeljek, 14. januar 2013

Brez računalnika v šoli ne gre...




Pri predmetu  'Računalniško podprto sodelovanje' smo spoznali veliko uporabnih stvari, ki jih lahko uporabljamo v šoli in jih kot učitelji lahko uporabljamo pri sodelovanju z učenci, z ostalimi učitelji ali pa jih pokažemo kot možnost uporabe učencem, ki si na ta način lahko pomagajo pri samostojnem ali skupinskem delu. 

Za učitelja je računalniško podprto sodelovanje zelo uporabno, saj mu lahko olajša poučevanje, omogoča boljšo informiranost, izboljša ure, omogoča boljšo povezanost razreda, obveščanje razreda.

Pri predmetu smo spoznali veliko zanimivih stvari, za nekatere sem slišala prvič. Izmed vseh pa sem bila najbolj navdušena nad Blogom in Google docs. Prepričana sem, da bom oba uporabljala tudi pri pouku; blog za obveščanje učencev o domačih nalogah, o odsotnosti, raznih odpovedih, prav tako pa tudi za obveščanje staršev. Google docs pa bom uporabila za pregledovanje domačih nalog, odpravljanje težav pri domačih nalogah, za skupinska dela učencev.

Smiselna se mi zdi tudi uporaba facebooka pri pouku. Če smo danes že tako globoko zabredli v družbena omrežja, zakaj jih ne bi uporabljali še kot skupina in jim tudi v šoli dali uporabno vrednost? Ne vem pa, če bi se za to odločila tudi sama. Verjetno bi se v razredu za to možnost odločili skupaj. 
Youtube pa je najboljše kar danes premore internet. Zagotovo ga bom v šoli uporabila za prikaz videoposnetkov pri pouku. Zakaj si ne bi pogledali filmčka o tem, kako so Egipčani seštevali števila? Ali pa, na primer, ali je sploh smiselno govoriti o tem, kaj je jedrska elektrarna, če učenec še nikoli ni videl njenega delovanja? Otroku v 6. razredu  osnovne šole zapis v učbeniku, da je "jedrska elektrarna naprava za pridobivanje električne energije (in včasih procesne toplote) iz energije, ki se sprosti pri jedrski cepitvi", ne pove ničesar. Tega si ne zna predavljati. Če ga ne moremo peljati na ekskurzijo, kjer bi si ogledal delovanje, mu lahko posnetek pokažemo na Youtubu.

Z izobraževalnimi igrami morda ne bi izgubljala časa ravno v šoli, vendar bi to lahko naredili za domačo nalogo. Igrati igro se sliši zelo motivacijsko, če pa je ta še izobraževalna, je zagotovo pozitivno. Če bi našla kakšno igro, ki bi spodbujala učence k logičnemu razmišljanju in ustvarjalnosti, bi jo z veseljem priporočala učencem. Lahko pa bi izkoristili čas popoldanskega varstva oziroma kakšnih krožkov,  nadomeščanj...

Danes je pomembno, da je učitelj seznanjen s stvarmi, ki smo jih spoznali pri tem predmetu, saj je prav, da gredo tudi učitelji v korak s časom. Seveda pa je odločitev vsakega posameznika, katera računalniška orodja bo uporabljal pri pouku. Sama jim bo poizkusila uporabiti čim več, saj se mi zdijo izredno uporabne. V današnjem času brez računalniške tehnologije ne gre, zato je prav, da jih izkoristimo tudi za izobraževalne namene.





Viri:
- http://www.ladue.k12.mo.us/spoede/teach-portal/3-5/4th_grade/4bjerk/Missionfor4-B.html 
- http://www.bloggingshiksha.com/facebook-introduces-groups-for-schools-for-school-students/
- http://www.worldtvpc.com/blog/youtube-filters-classrooms/
- http://www.123rf.com/photo_13013765_web--computer-doodles-icon-set--i-love-the-internet-back-to-school-style-sketchy-notebook-doodles-il.html

Ni komentarjev:

Objavite komentar