četrtek, 3. januar 2013

Kar je enkrat na spletu…







 Kaj deliti? To je odločitev vsakega posameznika.
Deliti datum rojstva, priimek in ime... Da ali ne? Mislim, da ne. Zakaj? Ker neznana oseba pridobi naše osebne podatke in se lahko začne predstavljati v našem imenu. Posledično lahko zavede naše sodelavce ali prijatelje, okrni naš ugled ter si pridobi dostop do naših informacij, denarja ali slik.
Je to težko narediti? Ne. Le malo nepazljivosti z razkrivanjem gesla za e-pošto ali facebook ter malo spretnosti, pa smo tam… Kraja identitete prek spleta je dosti lažja kot kraja identitete v resničnem življenju. Za ustvarjanje lažnega profila na družabnem omrežju, kakršen je facebook, potrebujete le fotografijo, ime in nekaj osnovnih podatkov. Največ identitet se prek spleta krade javnim osebnostim (politikom in estradnikom), a moramo biti vseeno pazljivi tudi mi.
Potrebno je, da si previden, ko te nekdo direktno sprašuje po osebnih podatkih kot so ime, naslov in telefon. Skrbno varovanje osebnih podatkov je priporočljivo za vse uporabnike, ne glede na starost uporabnika. Pogosto je namreč nejasno, kdo je uporabnik na drugi stran in kdo vse prisostvuje pogovoru.

Deliti slike? Da ali ne?
Ko fotografije objavljamo sami, se moramo zavedati, da s tem ne izpostavljamo le sebe, ampak vse osebe, ujete na njih. Prva stvar, ki jo moramo urediti, je vprašati slikane prijatelje, ali se z objavo strinjajo. Sama se zmeraj prepričam, če so slike primerne za javnost in kaj se zgodi, če v javnosti za vedno ostanejo. Za vsako sliko, ki jo dodam, mi je vseeno kako dolgo je na internetu in kdo jo vidi. Pomislim tudi na to, ali si želim biti soočena z določenimi podatki in slikami, ki jih tam objavljam, nekoč pozneje, na primer na razgovoru za službo.
»Kar je enkrat na spletu, ostane tam. Za vedno.«
Misel, ki je jo je primerno imeti v mislih vsakič, ko dodamo sliko (ali kakšno drugo informacijo) v javnost. Tudi če si kasneje premislimo in izbrišemo, ne moremo vedeti, kam se je razširila, kdo si jo je skopiral, shranil ali poslal naprej svojim prijateljem...

Deliti mnenja/stanja/komentarje?
Deliti mnenja, komentarje... Zakaj pa ne? A spet le do določene meje. Potrebno je biti previden  s podatki, ki povedo veliko o tem, kaj počneš in kje se pogosto zadržuješ v svojem 'off-line' življenju. Naslova šole, kluba, kjer treniraš, kje si zaposlen ali kje se družiš s prijatelji v prostem času, tudi raje ne objavljaj. Če na primer objaviš 'Ta vikend gremo pa z družino na morje', potem vsi vedo, da je hiša prazna… Lahko se zgodi, da to preberejo nepridipravi in medtem izkoristijo priložnosti in oropajo tvojo hišo. Zato je pametno, da se postaviš v vlogo nadlegovalca. Prebereš svoj tekst, preden ga objaviš, in ga popraviš, če naletiš na informacije, ki bi lahko razkrile tvojo identiteto oziroma kje te je mogoče najti.
Prav tako ni primerno preko spleta širiti govoric, obrekovati, žaliti in  širiti neresnic o svojih sošolcih, prijateljih, znancih, učiteljih, starših v svojih zapisih. Splet ni mesto za pranje umazanega perila in obračunavanje pri sporih ali nesporazumih z drugimi.

Deliti slike, mnenja, osebne podatke je smiselno do neke meje. Ta meja pa se je za večino mladostnikov postavila previsoko oziroma je sploh ni. Potrebno je biti seznanjen s posledicami in otroke v času odraščanja obvestiti o slabostih deljenja tovrstnih informacij z drugimi oziroma o delovanju družabnih omrežij. Mislim, da danes eden o drugem vemo preveč. Tudi če z osebo sploh nismo v osebnem stiku, nam spletni stik  pove veliko več, kot smo kdajkoli vedeli o njej.

Ali družabna omrežja zavajajo? Seveda, če ne poznaš meje. Kaj objaviti in kaj ne? Osebno objavljam samo toliko, da bom še zmeraj zanimiva, ko grem z nekom na kavo. Moje objave so neosebne in praktično ne povedo nič o meni. Zelo redko objavim, kakšno dobro pesem ter kakšno sliko, drugega načeloma ne objavljam (izjema so seveda obvezne šolske stvari). Tudi rojstni datum imam skrit. V večini primerov uporabljam svoj nadiimek. Razmišljam tudi, da bi svoje »facebook ime« spremenila, da me ne bi bilo moč najti vsakemu obiskovalcu interneta.
Potrebno se je zavedati posledic in trikrat premisliti, kaj se objavi na splet. 

    


Ni komentarjev:

Objavite komentar