Kaj deliti? To je odločitev
vsakega posameznika.
Je to težko narediti? Ne. Le malo
nepazljivosti z razkrivanjem gesla za e-pošto ali facebook ter malo spretnosti,
pa smo tam… Kraja identitete prek spleta je dosti
lažja kot kraja identitete v resničnem življenju. Za ustvarjanje lažnega
profila na družabnem omrežju, kakršen je facebook, potrebujete le fotografijo,
ime in nekaj osnovnih podatkov. Največ identitet se prek spleta krade javnim osebnostim
(politikom in estradnikom), a moramo biti vseeno pazljivi tudi mi.
Potrebno je, da si previden, ko
te nekdo direktno sprašuje po osebnih podatkih kot so ime,
naslov in telefon. Skrbno varovanje osebnih podatkov je priporočljivo za vse
uporabnike, ne glede na starost uporabnika. Pogosto je namreč nejasno, kdo je
uporabnik na drugi stran in kdo vse prisostvuje pogovoru.
Deliti
slike? Da ali ne?
»Kar je enkrat na
spletu, ostane tam. Za vedno.«
Misel,
ki je jo je primerno imeti v mislih vsakič, ko dodamo sliko (ali kakšno drugo
informacijo) v javnost. Tudi če si
kasneje premislimo in izbrišemo, ne moremo vedeti, kam se je razširila, kdo si
jo je skopiral, shranil ali poslal naprej svojim prijateljem...
Deliti mnenja/stanja/komentarje?
Deliti
mnenja, komentarje... Zakaj pa ne? A spet le do določene meje. Potrebno je biti
previden s podatki, ki povedo veliko o
tem, kaj počneš in kje se pogosto zadržuješ v svojem 'off-line' življenju. Naslova šole, kluba, kjer treniraš, kje si zaposlen
ali kje se družiš s prijatelji v prostem času, tudi raje ne objavljaj. Če na
primer objaviš 'Ta vikend gremo pa z družino na morje', potem vsi vedo, da je
hiša prazna… Lahko se zgodi, da to preberejo nepridipravi in medtem izkoristijo
priložnosti in oropajo tvojo hišo. Zato je pametno, da se postaviš v vlogo
nadlegovalca. Prebereš svoj tekst, preden ga
objaviš, in ga popraviš, če naletiš na informacije, ki bi lahko
razkrile tvojo identiteto oziroma kje te je mogoče najti.
Prav tako ni primerno
preko spleta širiti govoric, obrekovati, žaliti in širiti neresnic o svojih sošolcih, prijateljih, znancih, učiteljih,
starših v svojih zapisih. Splet ni mesto za pranje umazanega perila in
obračunavanje pri sporih ali nesporazumih z drugimi.
Deliti slike, mnenja, osebne podatke je smiselno do
neke meje. Ta meja pa se je za večino mladostnikov postavila previsoko oziroma
je sploh ni. Potrebno je biti seznanjen s posledicami in otroke v času
odraščanja obvestiti o slabostih deljenja tovrstnih informacij z drugimi
oziroma o delovanju družabnih omrežij. Mislim, da danes eden o drugem vemo
preveč. Tudi če z osebo sploh nismo v osebnem stiku, nam spletni stik pove veliko več, kot smo kdajkoli vedeli o
njej.
Ali družabna omrežja zavajajo? Seveda, če ne poznaš
meje. Kaj objaviti in kaj ne? Osebno objavljam samo toliko, da bom še zmeraj
zanimiva, ko grem z nekom na kavo. Moje objave so neosebne in praktično ne
povedo nič o meni. Zelo redko objavim, kakšno dobro pesem ter kakšno sliko,
drugega načeloma ne objavljam (izjema so seveda obvezne šolske stvari). Tudi
rojstni datum imam skrit. V večini primerov uporabljam svoj nadiimek.
Razmišljam tudi, da bi svoje »facebook ime« spremenila, da me ne bi bilo moč
najti vsakemu obiskovalcu interneta.
Potrebno se je zavedati posledic in trikrat
premisliti, kaj se objavi na splet.
Ni komentarjev:
Objavite komentar