četrtek, 3. januar 2013

Je uporaba bloga ekološka?




Obveščanje staršev in otrok o šolskih novicah vse pogosteje poteka preko interneta, uporaba papirja in svinčnika je skorajda že preteklost. Mnogi učitelji za obveščanje, razpravljanje uporabljajo e-pošto, spletne strani, forume in zadnje čase vse bolj tudi bloge oziroma spletne dnevnike. Blog je lahko koristen za komunikacijo med učitelji, starši, učenci. V šoli se blog lahko uporablja za objavo domačih nalog, za objavo jedilnokov kosil, poročila o napredku, šolskega koledarja…


Ker ima danes že večina družin dostop do vsaj enega računalnika, je uporaba bloga smiselna tudi s stališča ekologije, saj se tako zmanjšajo tudi količine papirja. 




Posredovanje informacij je lažje, saj ni potrebno čakati na dosegljivost staršev ali učenca preko telefona. Tudi informacije, ki jih želimo posredovati zadnji hip, lahko posredujemo hitreje in se izognemo nepotrebnim obiskom šole.
Vse kar učitelj objavi na blogu je takoj dostopno učencem, ne glede na to, kje so – v šoli ali doma. Ena izmed prednosti bloga je tudi ta, da lahko dostop na blog omogočimo le tistim, s katerimi želimo deliti objavo. Tako se lahko z učenci tudi bolj povežemo, jim nudimo pomoč, jim postavljamo diskusijska vprašanja. Lahko se odvijejo razne razprave in s tem medsebojno sodelovanje. Učitelj lahko deli razne novice,  informacije, dogodke z učenci in tudi obratno. Učenec lahko posreduje učitelju misli, svoje delo. Posredujemo lahko zanimive povezave, videoposnetke, slike ali pa celo prosojnice iz predavanj.  

Pravijo, da učenci pišejo bolje, če imajo večjo publiko - da to ni samo učitelj z rdečim svinčnikom. Danes si to lahko privošči že vsak učenec, vsak lahko uporabi blog in svoje misli prikaže javnosti. Še bolj pa je zadeva zanimiva, če zadevo komentirajo še drugi.

Tudi s starši smo lahko v kontaktu na takšen način, vendar moramo biti pazljivi pri uporabi bloga, saj niso vsi starši 'mojstri' interneta, zato jim moramo dati tudi druge komunikacijske možnosti. Morebiti bi jih bilo pametno prej vprašati, če si sodelovanja preko bloga sploh želijo oziroma če jim ustreza. 
Lahko pa je blog tudi sredstvo za komunikacijo med učitelji. Recimo učitelji matematike si lahko posredujejo različne priprave na učno uro.
Blog je koristen  v šoli, saj je povratna informacija potem hitrejša in tudi komunikacija je boljša.  Učenci so danes že zelo hitro seznanjeni tako z uporabo računalnika, kot tudi interneta, zato ni nobenega dvoma, da bo uporaba bloga vedno bolj prisotna tudi kot učni pripomoček.

Ni komentarjev:

Objavite komentar